آخرین وضعیت سپرده‌گذاری در بانک‌ها

[ad_1]


به گزارش پایگاه خبری نقدینه، سپرده‌های بانکی بخش عمده‌ای از حجم نقدینگی را تشکیل می‌دهند که سهم بالای آن به سپرده‌های بخش غیردولتی مربوط است. این سپرده‌ها شامل سپرده‌های دیداری، سرمایه‌ گذاری مدت‌دار و قرض‌الحسنه می‌شود و البته سرمایه‌گذاری‌های مدت‌دار سهم اصلی را به خود اختصاص می‌دهد.


آخرین گزارش وضعیت تغییرات سپرده‌های بانکی نشان می‌دهد که در پایان سال ۱۳۹۵که نقدینگی به حدود ۱۲۵۳تریلیون تومان رسیده، سهم سپرده‌های بخش غیردولتی تا ۱۲۱۴هزار میلیارد تومان بوده است. روند سپرده‌های بخش غیردولتی در پایان سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۴کند شده به طوری که از ۳۱.۲درصد به ۲۳.۹درصد کاهش یافته است.


این در شرایطی است که حجم سپرده‌های بخش غیردولتی از حدود ۹۸۰هزار میلیارد تومان در پایان سال ۱۳۹۴، رشدی نزدیک به ۲۱۶هزار میلیارد تومان داشته و به ۱۲۱۴هزار میلیارد تومان در سال گذشته می‌رسد.


از مجموع سپرده‌های بخش غیردولتی تا ۱۰۱۲هزار میلیارد تومان متعلق به سرمایه‌گذاری مدت‌دار و به عبارتی سپرده گذاری مدت‌دار در بانک‌هاست که در این بخش نیز کاهش حدود هشت درصدی سرعت رشد سرمایه‌ گذاری مشهود است؛ به طوری که از سرعت حدود ۳۴.۲درصد در پایان سال ۱۳۹۴به رشد ۲۳.۶درصدی در پایان سال گذشته کاهش می‌یابد.


با این که سرعت سرمایه‌ گذاری مدت‌دار در بانک‌ها کند شده، ولی حجم آن با روندی رو به رشد از ۸۱۸هزار میلیارد تومان به ۱۰۱۲هزار میلیارد در سال ۱۳۹۵رسیده است.


در رابطه با تسهیلات قرض‌الحسنه که طی سال‌های گذشته با کاهش سرمایه‌گذاری مردم در این حوزه همراه بوده، باید یادآور شد که سرعت رشد سپرده‌گذاری تا پنج درصد افزایش دارد و از ۲۰.۲در سال ۱۳۹۴  به ۲۸.۳درصد رسیده و مانده آن تا ۶۰هزار میلیارد تومان گزارش شده است.


در مجموع از عوامل تاثیر ‌گذار بر سپرده‌گذاری در بانک‌ها می‌توان به نرخ سود بانکی متعلق به آن نام برد که در ابتدای سال ۱۳۹۵تا سه درصد کاهش و از ۱۸درصد سال ۱۳۹۴به ۱۵درصد رسید. این در شرایطی است که در جریان کاهش سود بانکی برخی کارشناسان بر این اعتقادند کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند بر حجم سرمایه موجود در بانک‌ها  اثرگذار باشد.


 کاهش نرخ سود بانکی موضوعی است که طی مدت اخیر بار دیگر به طور جدی‌تری از سوی مدیران اقتصادی و بانکی مطرح شده ولی ظاهرا در حال حاضر توافق جمعی در مورد چگونگی و نحوه کاهش نرخ سود وجود ندارد

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *