افزایش سود دریافتی مشمولان

[ad_1]


به گزارش پایگاه خبری نقدینه، طرح توزیع سهام عدالت در کشور از سال ۸۵تاکنون اجرایی شده و بر اساس قانون تاکنون بیش از ۴۹میلیون نفر به عنوان مشمولان و دریافت کنندگان نهایی سهام عدالت در کشور شناخته شده‌اند.


همچنین نگاهی به ترکیب سبد سهام عدالت نشان می‌دهد در حال حاضر نام ۶۰شرکت در پرتفوی این سهام تحت عنوان شرکت‌های سرمایه‌پذیر قرار دارد که از این تعداد، ۴۹شرکت بورسی و فرابورسی هستند.


همچنین طبق قانون باید این شرکت‌ها هر ساله پس از برگزاری مجامع، سود تقسیمی خود را به سازمان خصوصی‌سازی ارائه دهند و این سازمان هم بابت اقساط سهام عدالت، سودهای دریافتی را به حساب خزانه واریز می‌کند.


* دریافت نقدی سود از امسال


البته پس از پایان مهلت ۱۰ساله قانونی تعیین شده، سازمان خصوصی‌سازی از امسال موظف است سود تقسیمی مجامع شرکت‌ها را به حساب سهامداران عدالت واریز کند.


به همین دلیل از فروردین سال‌جاری این سازمان اقدام به دریافت شماره شبای حساب بانکی مشمولان سهام عدالت از طریق سامانه این سهام کرده است تا پس از پایان فصل مجامع، شرکت‌های سرمایه‌پذیر سود سال مالی ۹۵خود را به حساب مشمولان واریز کند.


* ۱۹شرکت به مجمع رفتند


بر این اساس نگاهی به آمار نشان می‌دهد تا کنون مجامع عمومی عادی سالیانه رسیدگی به عملکرد سال مالی ۱۳۹۵در خصوص ۱۹شرکت سرمایه‌پذیر سهام عدالت از مجموع ۴۹شرکت قطعی واگذار شده به این طرح برگزار شده است.


همچنین تعداد ۱۴شرکت از مجموع ۱۹شرکتی که مجمع عمومی آنها برگزار شده است، دارای عملکرد منجر به سود قابل تقسیم بوده‌اند و در مجامع عمومی این ۱۴شرکت، توزیع سود میان دارندگان سهام به تصویب نرسیده است. از سوی دیگر عملکرد تعداد ۵شرکت دیگر نیز منجر به توزیع سود بین سهامداران از جمله مشمولان سهام عدالت نشده است.


این گزارش می‌افزاید: سود قابل توزیع مصوب مجامع عمومی شرکت‌ها بابت سهم مشمولان سهام عدالت تا کنون حدود ۱۷۰۰میلیارد تومان بوده که توسط این شرکت‌ها در مهلت قانونی تادیه خواهد شد.


* ۶۰درصد سود سبد سهام عدالت آن پتروشیمی‌هاست


در این میان برخی شرکت‌های پتروشیمی سرمایه‌پذیر سهام عدالت شامل پتروشیمی‌های مارون، جم و فجر بالاترین سهم در میزان سودآوری سال جاری سبد سهام عدالت را داشته‌اند.


بر این اساس از حدود ۱۷۰۰میلیارد تومان سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت تا کنون، بالغ بر ۶۰درصد مبلغ این سودآوری متعلق به این سه شرکت پتروشیمی بزرگ و موفق کشور بوده است.


* روز شلوغ مجامع شرکت‌های پرتفوی سهام عدالت


این گزارش می‌افزاید: در ادامه تشکیل جلسات مجامع عمومی شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت برای رسیدگی به عملکرد سال مالی منتهی به اسفند ماه ۱۳۹۵در سال جاری، مجمع عمومی عادی سالانه تعدادی دیگر از شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت شامل پالایشگاه‌های نفت تهران، تبریز، لاوان و اصفهان و همچنین مجامع عمومی شرکت‌های پتروشیمی بندر امام و مپنا که عمدتا از شرکت‌های بزرگ و سودآور در سبد سهام عدالت محسوب می‌شوند، امروز(شنبه، ۳۱تیر) برگزار خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود تقسیم سود قابل توجه و مناسبی توسط این شرکت‌ها برای مشمولان سهام عدالت تصویب شود.


* چرا پرتفوی سهام عدالت همیشه مثبت است؟


گفتنی است؛ سبد سهام عدالت مشتمل بر ۶۰شرکت است که از این میان ۴۹شرکت از صنایع مختلف بورسی کشور هستند. بر این اساس از آنجا که بیشتر شرکت‌های معتبر و شناخته شده عضو بورس در سبد سهام عدالت قرار دارند، بنابراین کاهش سود برخی شرکت‌ها در یک سال با سود سایر شرکت‌هایی که عملکرد خوبی داشته‌اند جبران می‌شود. به گزارش ایبنا، از این رو هیچ‌گاه سود سهام عدالت به طور مطلق منفی نخواهد شد و همیشه میزان مناسبی از سود حاصل از عملکرد شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت وجود دارد که بین تمامی مشمولان توزیع خواهد شد.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *