بازدهی ۵ درصدی شاخص فرا بورس از ابتدای سال

[ad_1]


به گزارش پایگاه خبری نقدینه، هفته گذشته در مجموع بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و SME به میزان ۲هزار و ۶۸۱میلیارد ریال سهام دست به دست شد و گروه مواد و محصولات دارویی با ارزش معاملاتی بالغ بر ۶۴۵میلیارد ریال ۲۴درصد از ارزش کل معاملات را در اختیار گرفت و در صدر ایستاد.


همچنین در هفته گذشته با رشد ۱.۲درصدی شاخص کل، بازدهی آیفکس نیز به ۵.۱درصد رسید. شاخص فرابورس چهارشنبه ۲۸تیرماه تا ارتفاع ۹۲۰واحدی صعود کرد که در پی آن ضمن افزایش بازدهی این نماگر تا حدود ۲درصد از ابتدای تیرماه، بازدهی آیفکس از ابتدای سال نیز به ۵.۱درصد رسید.


در همین حال ارزش بازار نیز با افزایش نزدیک به ۰.۵درصدی روبه رو شد که در نتیجه آن از ابتدای معاملات سال جاری، ارزش این بازار ۳.۵درصد رشد کرد. بررسی روند معاملات بازار فرابورس در روزهای کاری هفته گذشته نشان می‌دهد بیشترین حجم معاملات روزانه در روز یکشنبه با معامله ۲۶۴میلیون ورقه بهادار و بالاترین ارزش معاملات به میزان یک‌هزار و ۶۵۰میلیارد ریال در روز چهارشنبه ۲۸تیرماه رقم خورده است.


نگاهی به دادوستدهای انجام شده در بازارهای فرابورس نیز حاکی از آن است که بهترین عملکرد هفتگی را در افزایش حجم و ارزش معاملات، به ترتیب بازار ابزارهای نوین مالی و پایه تجربه کرده‌اند. در بازار ابزارهای نوین مالی سرمایه‌گذاران ۳۷میلیون ورقه بهادار را به ارزش ۳هزار و ۵۷۶میلیارد ریال دادوستد کردند که نسبت به هفته پیش از آن رشد بیش از ۵۰درصدی حجم معاملات را نشان می‌داد.


بازار پایه نیز با نقل و انتقال ۳۰۳میلیون ورقه بهادار به ارزش یک‌هزار و ۱۳۲میلیارد ریال با افزایش ۶۷درصدی ارزش معاملات روبرو شد. در این میان بازارهای اول و دوم نیز به ترتیب معامله تعداد ۱۴۷و ۵۰۵میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲۳۳، یک‌هزار و ۳۸۹میلیارد ریال را ثبت کردند.


در بازار ابزارهای نوین مالی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله با افزایش حجم و ارزش معاملات روبرو شد. تعداد ۳۳میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲۵۹میلیارد ریال در حالی در ETF ها دست به دست شد که نسبت به هفته پیشین افزایش ۹۴و ۱۳درصدی حجم و ارزش معاملات را به ثبت رساند.


هفته گذشته در مجموع بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و SME به میزان ۲هزار و ۶۸۱میلیارد ریال سهام دست به دست شد و گروه مواد و محصولات دارویی با ارزش معاملاتی بالغ بر ۶۴۵میلیارد ریال ۲۴درصد از ارزش کل معاملات را در اختیار گرفت و در صدر ایستاد. به این ترتیب این گروه پس از چند هفته صدرنشینی فلزات اساسی‌ها، در جایگاه نخست ایستاد.


گروه فلزات اساسی با ارزش معاملاتی به میزان ۳۹۹میلیارد ریال ۱۵درصد از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص داد و در جایگاه دوم قرار گرفت. گروه محصولات غذایی و آشامیدنی به غیر از قند و شکر نیز با سهم ۱۰درصدی در رده سوم ایستاد

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *