دلیل تاخیر وام برخی متقاضیان

[ad_1]


به گزارش پایگاه خبری نقدینه، حدود ۱۵ماه از زمان مصوبه جدید مجلس برای افزایش وام ازدواج می‌گذرد و در فروردین ماه سال گذشته مجلس مصوب کرد تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوجین از ۳میلیون تومان به ۱۰میلیون تومان با دوره بازپرداخت ۴ساله افزایش می‌یابد.


همچنین عنوان شد: بانک مرکزی موظف است اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را به ‌نحوی مدیریت کند که تعداد جوانان در صف وام ازدواج در پایان هر ماه کمتر از ۵۰هزار نفر باشد.


پرداخت بیش از ۴میلیون فقره وام در دوره ۹۲تا پایان ۹۵


نگاهی به آمارهای بانک مرکزی در زمینه وضعیت پرداخت وام ازدواج در سال های اخیر نشان می دهد تعداد بانک های عضو سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از ۱۲بانک در پایان خردادماه سال ۹۲به ۳۱بانک و موسسه اعتباری در پایان اسفندماه سال ۹۵افزایش یافته است.


بر پایه این گزارش، از ابتدای سال ۱۳۸۸تا پایان سال ۱۳۹۱تعداد ۴میلیون و ۵۴۵هزار و ۹۳۱فقره وام ازدواج به مبلغ ۱۱۱هزار و ۳۵۰میلیارد ریال پرداخت شده بود که این میزان از ابتدای سال ۱۳۹۲تا پایان سال ۱۳۹۵به تعداد ۴میلیون و ۶۹هزار و ۱۸۹فقره، به مبلغ ۱۹۱هزار و ۳۲۲میلیارد ریال رسید.


در حال حاضر، زوجین می‌توانند با اقدام از طریق بانک های خصوصی، دولتی، ‌ قرض الحسنه‌ها و برخی موسسات معرفی شده در سامانه ثبت نام، تقاضای دریافت ۲۰میلیون تومان (هر یک از زوجین ۱۰میلیون تومان) با نرخ سود ۴درصد را داشته باشند.


یکی از مسائلی که در سال‌های اخیر درباره پرداخت وام ازدواج مطرح بوده، رقم تسهیلات پرداختی و همچنین مدت زمان انتظار برای دریافت وام است که در این زمینه از سال گذشته تدابیری در بانک‌ها اندیشیده شده است.


ابلاغ پرداخت ماهیانه ۱۵۰هزار فقره وام


علاوه بر اینکه در قالب بودجه سال ۹۵کل کشور، مصوبه ای از مجلس به منظور افزایش تسهیلات وام ازدواج به ۱۰میلیون تومان ارایه شد، بانک مرکزی نیز از مردادماه سال گذشته به منظور تسریع در روند تسهیلات دهی بانک ها بخشنامه ای را به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرد.


در این بخشنامه بانک مرکزی مقرر کرده بود شبکه بانکی از مردادماه سال ۹۵نسبت به پرداخت ماهانه ۱۵۰هزار فقره وام ازدواج با یک ضامن معتبر اقدام و هر ۱۵روز آمار و عملکرد خود را در این خصوص به بانک مرکزی ارسال کنند؛ در عین حال نیز بانک مرکزی مطرح کرد نسبت به تعیین سهمیه استانی برای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج اقدام خواهد کرد.


علی اصغر میرمحمد صادقی؛ مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی در روزهای اخیر اعلام کرد بزودی سهمیه امسال بانک ها برای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج مشخص و ابلاغ می‌شود.


این مقام مسئول در بانک مرکزی همچنین از پرداخت ۲۸۰هزار فقره وام ازدواج در ۳ماهه ابتدای سال جاری خبر داد. میرمحمد صادقی دلیل تاخیر در پرداخت وام ازدواج برخی متقاضیان را ثبت نام در یک بانک خاص و در نتیجه شلوغی صف دریافت وام آن بانک عنوان کرد.


مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی اظهارداشت: برای مدیریت تقاضاها، بانک مرکزی بعضا امکان ثبت‌نام در برخی بانک‌ها را مسدود می‌کند تا تقاضاها به سمت بانک‌های دیگر هدایت شود.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *