پروژه مشترک گمرک ایران و بانک ملی در راستای دولت الکترونیک

[ad_1]


به گزارش پایگاه خبری نقدینه به نقل از ایبنا، از حدود یک سال پیش پروژه مشترک گمرک و بانک ملی ایران آغاز و بخش فناوری گمرک و بانک ملی ایران و شرکت‌های زیرمجموعه این حوزه، پروژه‌ فوق را تعریف و پروتکل‌های میان دو طرف مبادله و سامانه عملیاتی طراحی، پیاده‌سازی و عملیات بانکی مربوط در سامانه بام به‌ صورت کامل پیاده‌سازی شده است.


مراجعان به گمرک با دریافت شماره شناسه مربوطه از گمرک، آن را در بخش پرداخت‌های دولتی در سامانه بام وارد کرده، ارتباط بین دو طرف از طریق بستر IX برقرار و با استعلام لحظه‌ای از سامانه جامع گمرکی، اطلاعات مربوط به شناسه و نحوه تقسیم وجوه به مراجع کنندگان نمایش داده می‌شود و فرد می‌تواند نسبت به پرداخت (فقط یک مرحله‌ای و غیرحضوری) مبالغ اقدام کند.


یکی از محاسن این پروژه، نمایش تفکیک نوع پرداخت‌ها برای کاربران است که به‌ راحتی متوجه می‌شوند؛ چه مبلغی را برای چه اموری پرداخت و این مبالغ به چه حساب‌هایی واریز می‌شود و ارباب‌ رجوع نیز نیازی به مراجعه به بانک و پرداخت چندین فیش به حساب‌های مختلف نخواهند داشت و همه عملیات به‌ صورت غیرحضوری انجام می‌پذیرد؛ که این نمونه بسیار خوب تعامل بین سازمانی در جهت افزایش بهره‌وری بانک، گمرک و سازمان‌ها و اشخاص استفاده‌کننده از این سرویس‌ها در دولت الکترونیک خواهد بود.


پس از پرداخت از طریق سامانه بام، اطلاعات پرداخت به‌ صورت خودکار و بَرخط به سامانه‌های گمرک اطلاع‌رسانی شده و تسویه ظرف حداکثر چند دقیقه انجام می‌شود.


این پروژه با اصل تکریم ارباب‌رجوع و افزایش بهره‌وری تعریف شده است که برای مراجعه‌کنندگان این مزیت وجود دارد که دیگر محدودیت زمانی و مکانی برای انجام عملیات بانکی وجود نداشته و ارباب‌ رجوع در هر مکانی که حضور دارند می‌توانند این عملیات را در موبایل یا کامپیوتر شخصی انجام دهند.


از سوی دیگر برای شعب بانک‌ این حسن وجود دارد که از مراجعات حضوری کاسته شده و فرآیندهای کاری به‌صورت کاملا الکترونیکی انجام‌ شده و پس از فراگیر شدن این پروژه، ازدحام در شعب بانک نیز کاهش خواهش داشت.


حدود ۱۰۰ شناسه پرداخت از سوی گمرک به بانک ملی به‌ صورت آزمایشی ارایه‌ شده و به‌ این‌ترتیب تست و پایلوت سامانه با موفقیت انجام‌ شده است و بزودی با هماهنگی بانک و گمرک به‌ صورت عملیاتی آغاز به کار خواهد کرد.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *